ТЕРИТОРIАЛЬНЕ МЕДИЧНЕ ОБ'ЄДНАННЯ
ЛЮБОМЛЬСЬКОГО I ШАЦЬКОГО РАЙОНIВ

ЄДИНИЙ
МЕДИЧНИЙ
ПРОСТІР
Офіційні ресурси


 

ДЕПРЕСІЯ : ХВОРОБА ЦИВІЛІЗАЦІЇ

        ЩО ТАКЕ ДЕПРЕСІЯ?     Насамперед , депресія – це  захворювання .  У стані депресії в людини  на довгий час знижується настрій і те, що раніше було приємним та цікавим, перестає бути таким. З’являється  фізична слабість,  часто  порушується сон  і пропадає апетит, знижується вага.  Виникають ідеї винності, майбутнє бачиться похмурим, знижені самооцінка й почуття  впевненості в собі. Для постановки діагнозу такий стан повинен тривати не менш 2-х тижнів. При  хронічному перебігу періоди депресії  можуть тривати по 6 місяців і більше. Депресія часто  супроводжується тривогою,  це так звана тривожна депресія. Іноді людина зовсім не відчуває депресивний настрій, а замість цього скаржиться на тілесні недуги: серцевий біль, мігрень, захворювання шкіри та шлунково-кишкового тракту. Це відбувається, коли людина не вміє  реагувати на психотравмуючу ситуацію за допомогою своїх емоцій.

       У ЧОМУ ПРИЧИНА ДЕПРЕСІЇ ?   Насправді депресія не буває  без причини. Просто в  одних  випадках причини її очевидні – якесь серйозне миттєве потрясіння ( розлучення, втрата близької  людини, втрата роботи), а в інших  депресія виникає  без видимої  зовнішньої причини. Але  й у цьому  випадку причини є, це можуть бути хронічна втома або хронічні довго триваючі захворювання.

       ЯК ЛІКУВАТИ ДЕПРЕСІЮ ?  Якщо людина  страждає на депресію , то найперше, що вона повинна зробити – це  звернутись до психіатра. На жаль , дуже часто в нашій країні люди звикли звертатися до екстрасенсів і ворожок ніж до лікарів-психіатрів. Саме компетенцією психіатра являється діагностика та лікування депресії, яка має багато різновидностей.

      Лікується депресія переважно антидепресантами , призначених лікарем. Це особливо важливо, бо при важкій формі депресії можливі думки про самогубство зі  спробою їх реалізації, тому пацієнтам необхідно бути в контакті з лікарем. Варто  зважити на те, що антидепресанти починають  діяти поступово, накопичуючись в організмі й повний ефект наступає приблизно через 2 тижні. Не можна самостійно відміняти або заміняти антидепресанти, маніпулювати  їх дозами. Важливо налаштуватись на тривалий  процес лікування, бо тільки   таким чином можна позбутись депресії. Потрібно розуміти, що в лікуванні депресії можуть спостерігатись деякі  спади та підйоми. Це несуттєво. В процесі лікування має бути досягнуто нормалізації  душевного  самопочуття.

        На запитання пацієнта «хто  видужує  від депресії?» фахова відповідь: «Одужує той , хто лікується».

 

Лікар-психіатр                                                                                                    Г.К.Ткачук